Pečujte o sebe

Onemocní-li nám blízký člověk – dítě, rodič nebo jiný člen rodiny – mění se mnoho aspektů života všech, kterých se to týká. Nemocný člověk potřebuje péči a rodina tak čelí výzvě vyžadující vynaložení velkého množství energie, psychických i fyzických sil, a často také značných prostředků z domácího rozpočtu.

V centru zájmu je nemocný, jehož stav se nezřídka s časem zhoršuje nebo u nějž je potřeba dlouho čekat na výsledky rehabilitace. Je samozřejmé, že nemocný trpí – fyzickou bolestí, vědomím svého onemocnění, bezmocí, emocionálními dilematy. Je však třeba si uvědomit, že to, co se děje s nemocným, má vliv i na ostatní, obzvláště na ty, kdo o něj přímo pečují.

Vliv nemoci jednoho z členů rodiny na jeho blízké je viditelný ve dvou aspektech:

  • fyzickém – pečující musí vložit mnoho práce a úsilí do každodenních péče a pomoci pro nemocného;
  • emocionálním – členové rodiny prožívají řadu emocí různého druhu, musí zvládat jak dosavadní život, tak novou situaci.
Aby člověk v sobě našel síly, aby obětavě a s pozitivním přístupem pečoval o nemocného, nesmí zapomínat na sebe. Je třeba vnímat sebe, tedy pečujícího, jako protipól nemocného – starat se o své zdraví a psychické síly. V opačném případě se můžete ocitnout v situaci, kdy chybějící motivace, víra ve smysl péče, sílící únava a potíže se zvládáním emocí nemocného způsobí, že se péče o blízkou osobu stane břemenem nad vaše síly.

Jak zvládat emoce a najít pozitiva v péči o nemocného? – zjistíte v sekci Zdravé emoce. O tom, jak si usnadnit organizaci péče o nemocného, čtete zde.

TENTO WEB POUŽÍVÁ, PODOBNĚ JAKO JINÉ WEBY, SOUBORY COOKIE. TYTO SOUBORY NÁM UMOŽŇUJÍ VYLEPŠOVAT TYTO WEBOVÉ STRÁNKY, ZLEPŠOVAT JEJICH FUNKCIONALITU A POSKYTOVAT VÁM TAK RELEVANTNĚJŠÍ SLUŽBY JAK NA WEBU, TAK I PROSTŘEDNICTVÍM DALSÍCH MÉDII. PROCHÁZENÍM WEBU VYJADŘUJETE SOUHLAS S JEJICH POUŽÍVÁNÍM. VÍCE INFORMACÍ O ZÁSADÁCH POUŽÍVÁNÍ SOUBORŮ
ROZUMÍM