Andropauza

V životě nejednoho muže nastává doba, kdy se mnoho věcí mění. Tělo pomalu odmítá harmonicky spolupracovat, objevují se různé potíže – se spánkem, chutí k jídlu, změny nálad a podobně. Jedná se o andropauzu – mužský ekvivalent stavu, který se u žen nazývá menopauza.

Co je andropauza?

Tzv. andropauza, nazývaná také viropauza nebo mužský přechod, je proces, který probíhá postupně, často i dlouhá léta. Netýká se všech mužů, avšak procento mužů pociťujících andropauzu se zvyšuje s věkem.

Začíná v různém věku (40–55 let) a její průběh se liší v závislosti na různých faktorech. Souvisí s nedostatkem androgenů, především se snížením tvorby testosteronu, zodpovědného za řadu metabolických procesů v mužském těle. Muž nedostává jasný signál, že se jedná o andropauzu. Neexistuje zřetelný mezník pro tuto přechodnou etapu, proto muži často bagatelizují to, že se cítí hůře a trpí různými potížemi typickými pro toto období.

Nejčastější projevy andropauzy

To, jaké příznaky andropauzy se objeví a zda muž vůbec bude andropauzu vnímat, závisí na řadě faktorů. Za hlavní z nich jsou považovány genetické predispozice, avšak neméně významnou úlohu hraje životní styl, pohybová aktivita nebo stravování.

Při diagnostice andropauzy se zohledňuje jak stav hormonů, tak řada jiných faktorů – biologických a psychofyzických. Předběžnou diagnózu lze stanovit na základě tzv. Morleyho dotazníku („ADAM” questionnaire – Androgen Deficiency in the Aging Male) – důvodem pro podezření na andropauzu jsou alespoň 3 kladné odpovědi.

U žen menopauza znamená zánik reprodukčních funkcí, kdežto u mužů přináší pouze jejich oslabení. Všechny ostatní příznaky však mohou významně snížit kvalitu života. V souvislosti s tím je vhodné navštívit lékaře, který provede vyšetření a pomůže zvolit vhodnou léčbu, která může zmírnit potíže související s přechodem.

Co pro sebe můžete udělat?

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů. Rozumím