Andropauza
V životě nejednoho muže nastává doba, kdy se mnoho věcí mění. Tělo pomalu odmítá harmonicky spolupracovat, objevují se různé potíže – se spánkem, chutí k jídlu, změny nálad a podobně. Jedná se o andropauzu – mužský ekvivalent stavu, který se u žen nazývá menopauza.
Co je andropauza?
Tzv. andropauza, nazývaná také viropauza nebo mužský přechod, je proces, který probíhá postupně, často i dlouhá léta. Netýká se všech mužů, avšak procento mužů pociťujících andropauzu se zvyšuje s věkem.
Začíná v různém věku (40–55 let) a její průběh se liší v závislosti na různých faktorech. Souvisí s nedostatkem androgenů, především se snížením tvorby testosteronu, zodpovědného za řadu metabolických procesů v mužském těle. Muž nedostává jasný signál, že se jedná o andropauzu. Neexistuje zřetelný mezník pro tuto přechodnou etapu, proto muži často bagatelizují to, že se cítí hůře a trpí různými potížemi typickými pro toto období.
Nejčastější projevy andropauzy
- úbytek svalové hmoty / zvýšení množství tukové tkáně (obzvláště v oblasti břicha),
- celkové oslabení organismu,
- úbytek kostní hmoty,
- snížené sebevědomí a radost ze života,
- podrážděnost,
- bolesti,
- potíže s pamětí a soustředěním,
- zvýšená potivost,
- zvýšený krevní tlak,
- řídnutí ochlupení,
- přecitlivělost na chlad,
- problémy s prostatou,
- snížený sexuální pud.
To, jaké příznaky andropauzy se objeví a zda muž vůbec bude andropauzu vnímat, závisí na řadě faktorů. Za hlavní z nich jsou považovány genetické predispozice, avšak neméně významnou úlohu hraje životní styl, pohybová aktivita nebo stravování.
Při diagnostice andropauzy se zohledňuje jak stav hormonů, tak řada jiných faktorů – biologických a psychofyzických. Předběžnou diagnózu lze stanovit na základě tzv. Morleyho dotazníku („ADAM” questionnaire – Androgen Deficiency in the Aging Male) – důvodem pro podezření na andropauzu jsou alespoň 3 kladné odpovědi.
U žen menopauza znamená zánik reprodukčních funkcí, kdežto u mužů přináší pouze jejich oslabení. Všechny ostatní příznaky však mohou významně snížit kvalitu života. V souvislosti s tím je vhodné navštívit lékaře, který provede vyšetření a pomůže zvolit vhodnou léčbu, která může zmírnit potíže související s přechodem.
Co pro sebe můžete udělat?
- Pamatujte, že ve velké míře záleží právě na Vás, jak proběhne toto období Vašeho života. Andropauza je přechodný stav a existují způsoby, jak přežít nepříjemné potíže – jděte k lékaři, pokud si všimnete příznaků andropauzy a nebojte se klást otázky – lékař Vám vysvětlí všechny pochybnosti a poradí, zvolí také nejlepší způsob, jak Vám ulevit od potíží.
- Zjistěte, v jakém stavu je Vaše prostata – je-li zbytnění prostaty zjištěno včas, snadněji se léčí.
- Pokud trpíte únikem moči, poraďte se s lékařem – může to být signál závažnějších změn ve Vašem organismu. Čím rychleji budete reagovat, tím rychleji se zbavíte potíží. Dokud trpíte únikem moči, chraňte své prádlo diskrétními inkontinenčními vložkami Seni Man.
- Stravujte se zdravě a zajistěte si dostatečný přísun vitamínu C a kyseliny listové. Tyto dvě složky pomáhají udržet hladinu pohlavních hormonů na odpovídající úrovni. Správné stravování Vám navíc umožní zabránit přibírání na váze.
- Pamatujte, že Vás organismus nyní potřebuje více vápníku a vitamínu D – pokud je Vaše strava chudá na tyto složky, používejte vhodné potravinové doplňky.
- Zvyšte svoji fyzickou aktivitu – výzkumy ukazují, že i mírná, ale soustavná fyzická aktivita výrazně zvyšuje hladinu testosteronu v krvi. Navíc cvičení způsobuje uvolňování hormonů štěstí, které způsobí, že se budete cítit lépe nejen fyzicky, ale i psychicky.
- Jděte do kina, na bowling, vyrazte ven s kamarády. Takovéto aktivity Vám mohou zlepšit náladu a cítit se lépe.
- Nalaďte se na sebe. Je to doba, kdy se můžete zaměřit na své potřeby, znovu objevit sebe a svou partnerku, soustředit se na své koníčky.
- Pokud kouříte – možná se Vám podaří skoncovat se závislostí právě teď? Již po několika týdnech bez cigarety se budete cítit výrazně lépe a budete se Vám lépe dýchat.