16.09.2020
Kegelovy cviky
Kegelovy svaly. Kegelovým svalům se říká různě: svaly pánevního dna, zdvihač konečníku, vždy se ale jedná o stejnou soustavu svalů a vazů, které podpírají orgány dutiny břišní.
U žen se nacházejí mezi stydkou kostí a kostrčí, obklopují ústí močové trubice, pochvy a konečníku. Pamatujme, že problém oslabených Kegelovelových svalů se navzdory všeobecnému přesvědčení netýká jen žen.
Muži by se také o tyto skupiny svalů měli starat. U mužů Kegelův sval obklopuje stydkou kost a prostatu.
Jsou-li tyto svaly silné, mají správné napětí a zajišťují podporu orgánů, které udržují ve správné poloze. Pokud však jsou příliš slabé a povadlé, objevují se potíže. Jako první objevil význam aktivity svalů pánevního dna americký gynekolog, doktor Arnold Kegel. Vyvinul cvičení pro svaly pánevního dna. Tuto skupinu svalů by měli procvičovat všichni muži i ženy bez ohledu na věk.
Proč je dobré procvičovat Kegelovy svaly?
Silné Kegelovy svaly zajišťují lepší sexuální prožitek a zvyšují šanci, že se v budoucnu neobjeví zdravotní problémy jako je inkontinence nebo výhřez močového měchýře, u žen navíc snadnější a méně bolestivý porod a rychlejší návrat do formy po porodu, a také snížení rizika výhřezu dělohy v budoucnu.
Jak cvičit?
Při procvičování Kegelových svalů bychom neměli zapínat břišní svaly. Ze začátku to může být obtížné, proto kontrolujte rukou umístěnou pod pupkem, zda je Vaše břicho uvolněné. Pokud jsou svaly napjaté, uvolněte se a zkuste to ještě jednou.
Pozor: Jak pro ženy, tak pro muže jsou pravidla provádění Kegelových cviků stejná.
Umístění Kegelových svalů
U žen
Při pobytu na toaletě a močení se snažte zadržet proud moči a poté jej znovu uvolněte. Opakujte tuto činnost několikrát při každé návštěvě toalety.
U mužů
Pro nalezení Kegelova svalu můžete použít dvě metody: zkuste při plné erekci pohybovat penisem anebo při močení zastavit proud moči.
DŮLEŽITÉ: Nedoporučuje se dlouhodobé cvičení při močení. Po několika týdnech cvičení na toaletě budete moci ovládat napětí tohoto svalu i tehdy, kdy zrovna nemočíte.
Cvičení 1: Lehněte si na záda…
Lehněte si na záda, ohněte nohy a opřete chodidla o podložku, ruce umístěte pod bederní úsek páteře. Přitlačte bederní úsek na své dlaně a zároveň se snažte odlepit bedra od podložky a zároveň zatnout svaly „jako na záchodě”.
Cvičení 2: Lehněte si na záda…
Lehněte si na záda, ohněte nohy a opřete chodidla o podložku, dlaně umístěte pod bederní úsek páteře. Lehce přitiskněte bedra na dlaně, napněte poševní svaly (jako na toaletě). Udržujte svaly zatnuté a přitom pomalu narovnejte jednu nohu sunutím paty po podložce. Dbejte na to, aby síla tlaku zad na dlaně a napětí Kegelových svalů zůstaly beze změny. Vraťte nohu do výchozí pozice a zopakujte cvik na druhou stranu.
Cvičení 3: Lehněte si na břicho, sepněte ruce…
Lehněte si na břicho, ruce spojte pod čelem. Proveďte pohyb, jako byste chtěli „zabalit” pánev pod sebe. Správné provedení tohoto pohybu vypadá tak, že stydká spona, nohy a hrudník a ruce volně spočívají na podložce a z podložky se zvadá pouze břicho.
U štíhlých osob by se mělo břicho zcela odlepit od podložky. Když už „se skamarádíte” se svými Kegelovými svaly a budete je plně ovládat, můžete provádět cviky zatínání a posilování této skupiny svalů v jakékoliv poloze: ve stoje, v sedě, v lehu a v jakékoliv běžné situaci: při čištění zubů, v autobuse, v kanceláři a podobně.
Pamatujte! Čím pravidelněji budete provádět výše uvedené cviky, tím rychleji se dostaví výsledky Vaší práce a tím dříve pocítí Váš organismus jejich příznivé účinky.