Způsobů rozdělení inkontinence existuje mnoho. Kategorizace se provádí na základě různých kritérií. Nejpoužívanější rozdělení zpracoval Standardizační výbor Mezinárodní společnosti pro inkontinenci (International Continence Society). Jedná se o formální rozdělení, zahrnující také inkontinenci stolice, pro popis problému se používá výraz „inkontinence”.
Inkontinence moči
Je spojena hlavně s oslabením svalů pánve a spočívá v nekontrolovaném úniku moči během fyzické námahy, při kýchání, kašli nebo smíchu. V této situaci se zvyšuje nitrobřišní tlak a způsobuje tlak (ang. stress) na močový měchýř. Tento typ inkontinence se týká nejčastěji žen, u mužů se někdy objevuje po zákroku odstranění prostaty.
Nekontrolovaný únik moči, který je spojen s pocitem silného nucení po něm následuje; může se projevovat jako drobné úniky mezi kontrolovaným močením nebo jako úplné nekontrolované vyprázdnění močového měchýře.
Nekontrolovaný únik moči během fyzické námahy, při kýchání, smíchu, kašli, spojený s pocitem nucení na močení.
Nekontrolovaný únik moči ve spánku, tzv. noční pomočování.
Neustálý, nekontrolovaný únik moči.
Tzv. reflexní úniky moči, související s poruchami funkce nervové soustavy – nemocný necítí nucení na močení, močový měchýř se vyprazdňuje samovolně a úplně.
Každý nekontrolovaný únik moči způsobený přeplněním močového měchýře (například kvůli zablokování jeho ústí).
Nekontrolovaný únik moči jinou cestou nežli močovou trubicí.
Úniky moči, které nelze zařadit do jiných kategorií. Často se takto nazývá inkontinence u mentálně postižených, u nichž není žádná dysfunkce v oblasti močového ústrojí.
Nekontrolovaný únik moči například při pohlavním styku, po vědomém vymočení (tzv. PMD) apod.
Inkontinence stolice
Nemocný cítí nucení na močení, ale není schopen vydržet je dostatečně dlouho, aby se stihl přemístit na toaletu – často je důsledkem oslabení svalů svěrače konečníku.
Stolice uniká převážně bez předchozího pocitu nucení – příčinou je nejčastěji poškození nervů, oslabení svalů nebo chronická zácpa.