Menopauza

Co je menopauza?

Menopauza (přechod, klimakterium) je přirozená fáze v životě každé ženy, během níž dochází k vymizení menstruačního cyklu v důsledku oslabení hormonální funkce vaječníků. O tomto jevu hovoříme tehdy, pokud se u ženy nad 40 let po dobu 6 po sobě následujících měsíců neobjeví menstruace.

Období menopauzy nastává průměru kolem 50 let věku, ale potíže související s menopauzou mohou trvat i několik lat.

Jak probíhá menopauza?

Příznaky menopauzy souvisejí především se snížením koncentrace estradiolu – jednoho z estrogenů. Ženský organismus se musí přenastavit z pravidelného měsíčního cyklu na sníženou produkci hormonů. U každé ženy může proces přizpůsobování hormonálním změnám probíhat jinak.

Projevy menopauzy se mohou objevit i několik let před poslední menstruací. Všechny příznaky se nemusí objevit u každé ženy – je to individuální. Stejně individuálně je třeba přistupovat k volbě vhodné terapie.

Příznaky přechodu

Pamatujte, že menopauza není nemoc, ale přirozený biologický proces. Menopauza se neléčí – zmírňují se její nepříjemné příznaky a upravuje se hormonální hospodářství, narušené procesem přechodu. Lékař může doporučit substituční hormonální terapii, ale není vhodná pro všechny ženy.

Jak můžete sama sebe podpořit v období přechodu?
Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů. Rozumím