Inkontinence představuje téma, jemuž se mnoho lidí vyhýbá. Jejich pochybnosti a otázky jsou ponechány bez profesionální odpovědi, avšak jejich domněnky a omezené vědomosti vedou mnohdy ke vzniku různých, často mylných názorů. Kolem inkontinence vyrostla řada mýtů. Ověřte si, zda dokážete rozpoznat, která z níže uvedených tvrzení jsou pravdivá a která nikoliv – správná odpověď se zobrazí po kliknutí na jednotlivá tvrzení.
Všeobecné přesvědčení o tom, že inkontinencí trpí pouze lidé v pokročilém věku, vyplývá pravděpodobně z toho, že se nám tyto potíže pojí se stárnutím organismu. Skutečně, velké procento starších lidí se s tímto problémem potýká, ale týká se také mladších lidí. Inkontinence provází řadu onemocnění, která se týkají všech lidí bez ohledu na věk a pohlaví. I běžné nachlazení může vést k únikům moči. Spojování inkontinence se stářím je tedy předsudek.
Inkontinence sama o sobě není nemoc, ale stav provázející různá onemocnění. Mnohdy je jedním z příznaků nemoci, který vymizí po jejím vyléčení, nebo dočasným důsledkem změny stavu organismu (např. těhotenství, nachlazení). O inkontinenci se mluví jako o nemoci, kterou je potřeba léčit, proto lidé, kteří se s tímto problémem obracejí na lékaře, často překvapení, že léčba nespočívá v léčbě samotných úniků moči. Lékař usiluje nalézt zdroj problému a léčbu, která povede k uzdravení z onemocnění způsobujícího inkontinenci. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje inkontinenci za sociální chorobu, tedy chronické, ve společnosti rozšířené onemocnění, které znesnadňuje každodenní život postižených osob. Podívejte se, jaké jsou rizikové faktory inkontinence.
Podle statistik jsou ženy skutečně častěji ohroženy vznikem inkontinence, obzvláště lehké. Vyplývá to z rozdílů v anatomii ženy a muže. Dá se říci, že každá čtvrtá žena a každý osmý muž trpěli v různých fázích svého života úniky moči.
To, zda bude oblékání absorpčního výrobku snadné nebo obtížné, závisí určitě do značné míry na druhu produktu a dovednostech a praxi osoby, která výrobek obléká. V případě inkontinenčních vložek nebo absorpčních kalhotek použití skutečně nezpůsobuje větší problémy. Ostatní výrobky však vyžadují větší pozornost při oblékání. Je třeba pamatovat na několik zásad správného oblékání plen, abychom měli jistotu, že nedojde k protečení a že se osoba používající plenu bude cítit maximálně pohodlně. Díky použití správné techniky nemusí být oblékání jakéhokoliv absorpčního výrobku obtížné.
Mnozí lidé se nezamýšlejí nad tím, jak funguje jejich tělo a jak vypadají jejich vnitřní orgány. Proto – zeptáme-li se na kapacitu močového měchýře – často slyšíme odpovědi, které jsou od pravdy velmi daleko. Velmi často se stává, že osoby trpící úniky moči hledají plenkové kalhotky s neobyčejně vysokou absorpční kapacitou, jelikož se domnívají, že kapacita jejich močového měchýře činí několik litrů. Stačí však malý experiment, který prokáže, že to v praxi není možné. EXPERIMENT: Nalijte do igelitového sáčku 3 litry vody – jak velký je naplněný sáček? Je možné, aby byl takto objemný močový měchýř člověka? Určitě ne. Kapacita močového měchýře se v průměru nachází v rozmezí 400–700 ml, a ve výjimečných situacích při největším roztažení dosahuje hodnoty 1,5–2 litrů.
Osoby trpící úniky moči se často vzdávají společenského života a cestování nebo dokonce nevycházejí z domova, jelikož se za svůj problém stydí. Obávají se také, že se nestihnou dostat včas na toaletu nebo ji v neznámém prostředí nenajdou a dostanou se tak do nepříjemné situace. To, že někdo trpí úniky moči, však v žádném případě neznamená, že si nemůže užívat života. Osobám, které trpí únikem moči, doporučujeme vést aktivní život a trávit čas příjemným způsobem, včetně cestování. Některé inkontinenční vložky jsou baleny jednotlivě, je tedy snadné schovat několik kusů do kabelky nebo příručního zavazadla, a díky variabilitě dostupných absorpčních pomůcek lze úspěšně žít život plný radostí, cestování a společenského vyžití bez obav z nepříjemných úniků.
Pravidelné procvičování svalů pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky, skutečně mohou zlepšit kontrolu nad močením. Cvičení učí více vědomě využívat svaly obklopující močovou trubici, které jsou ovladatelné vůlí, což je nesmírně užiteční v „nouzových” situacích, jako je kašel, smích, kýchání. Druhým pozitivem cvičení je posílení svalů a podpory pánevního dna, čímž se posiluje systém uzavírání močové trubice. To má zcela zásadní význam u osob se stresovou inkontinencí. S cvičením můžeme začít v každém věku a je vhodné i pro osoby s omezenou mobilitou. Cvičení přináší měřitelné výsledky již po několika týdnech. Klikněte zde a zjistěte, jak se provádějí Kegelovy cviky. Pokud se chcete naučit několik jiných jednoduchých cviků pro každý den, jděte do části cvičení pro každého.
Udržení pokožky v čistotě je v současné době standard. Na trhu je k dispozici řada specializovaných kosmetických prostředků, díky nimž je ošetřování a hygiena pokožky nejen snadná, ale také efektivní. Při únicích moči je neobyčejně důležitou součástí každodenní hygieny zajistit, aby pokožka v intimních partiích zůstávala suchá, a zajištění ochrany těchto částí těla před podrážděním způsobeným stálým kontaktem s dráždivými vlivy. Kromě toho je potřeba zajistit pocit svěžesti a omezit zápach. To je možné právě díky moderním přípravků, jako jsou například ošetřující přípravky Seni Care. Při správném používání těchto výrobků je udržení hygieny při inkontinenci možné.
Pomočování u dětí je přirozené, avšak s věkem by tento problém měl vymizet. U dětí do pěti let věku není pomočování, obzvláště v noci, důvod dělat si starosti, avšak není dobré jej podceňovat. U některých dětí v souvislosti s různými dysfunkcemi pomočování přetrvává. Nejčastěji se jedná o problém s nočním pomočováním, avšak u některých dětí dochází k únikům moči i ve dne. Příčinou pomočování je převážně nezralost nervové soustavy nebo oslabení svalů. Pokud u dítěte dochází k pomočování, je třeba mu zajistit vhodnou ochranu v podobě absorpčních prostředků – dětských plen nebo plen pro dospělé v nejmenších velikostech. Velmi důležité je také zajistit dítěti psychickou pohodu – děti, které se pomočují, se za to často stydí, nevědí si rady se svým studem a obávají se reakce okolí. Především je třeba pamatovat, že dítě se nepomočuje vlastní vinou, není tedy vhodné u těchto dětí vyvolávat pocit viny – je potřeba dítěti vysvětlit, v čem problém spočívá, a podpořit je.
Těhotenství představuje pro organismus ženy velkou zátěž. Hormonální změny a zvětšující se placenta ovlivňují činnost močového ústrojí a kromě jiných potíží se mohou v souvislosti s tím objevit také úniky moči. Po porodu jsou svaly pánve povolené a ještě nepracují správně, v šestinedělí tedy může nadále docházet k únikům moči. Za dobu potřebnou k regeneraci po porodu se obvykle považuje 6–8 týdnů, v průběhu nichž by se mělo obnovit standardní fungování organismu. Jak se tělo vrací do formy, ustupují potíže spojené s těhotenstvím, včetně inkontinence. Pro urychlení procesu regenerace lze používat Kegelovy cviky, které posilují svaly pánevního dna.
Je pravda, že lidé upoutaní na lůžko trpící inkontinencí jsou náchylnější vůči podrážděním a proleženinám, avšak nejsou k nim odsouzeni. Stálý kontakt pokožky s nepřátelským prostředím – zvýšenou teplotou a vlhkostí – a stálý tlak přispívají ke vzniku kožních změn. Správné ošetřování, časté změny polohy a používání prodyšných absorpčních výrobků umožňují předejít těmto nepříjemným potížím. Udržení pokožky v dobrém stavu u člověka upoutaného na lůžko vyžaduje určité úsilí a soustavnou prevenci, ale je zcela možné.