Problémy s prostatou

Jednou z nejčastějších příčin úniku moči u mužů je zbytnění prostaty, tedy její zvětšení. Zvětšení prostaty je přirozeným důsledkem stárnutí organismu a příčinou nepříjemných potíží s močovým ústrojím. Pokud jste muž ve věku 45+ a máte problém s únikem moči, příčinou může být prostata.

Poměrně nedávno byly problémy s prostatou vzácné. Nemluvilo se o nich, nepsalo se o nich a málokdo o nich věděl. V době, kdy průměrná délka života muže nepřesahovala 50 let, problém prakticky neexistoval. Od doby, kdy je medicína na vysoké úrovni, délka života se zvýšila a muži si jsou stále více vědomi svého těla, stal se problém zvětšené prostaty téměř jedničkou na seznamu zdravotních témat, o nichž by muž v letech měl něco vědět.

Koho se tento problém týká?

Zvětšení prostaty se týká téměř celé mužské populace, ale jen u části mužů se rozvinou příznaky nemoci. Každý muž 45+ by měl alespoň jednou ročně navštívit lékaře a nechat si zkontrolovat svůj zdravotní stav.

Pokud se objeví problémy související s močovým a pohlavním ústrojím, je nutno navštívit urologa. Pamatujte, že včasné zjištění zvětšení prostaty Vám může zachránit život. Zanedbáním těchto problémů si můžeme přivodit rakovinu prostaty.

V čem problém spočívá?

Prostata má standardně velikost kaštanu, při stisku nebolí, je pružná a její povrchu je hladký. Pod vlivem zvýšení počtu buněk žlázy s objem prostata zvětšuje a začíná tlačit na močovou trubici, což vede k jejímu zúžení. V důsledku tohoto zúžení se objevují problémy s močením.

Tzv. překážka v odtoku moči způsobuje, že se měchýř nemůže zcela vyprázdnit a jeho stěna začíná chorobně měnit svou strukturu. Zaléhající moč podporuje vznik infekcí močového ústrojí nebo kamenů v močovém měchýři, může také dojít k takovému oslabení svalů močového měchýře, že z něj bude moč stále vytékat.

Nejčastější příznaky zvětšení prostaty:

POZOR – uvedené příznaky mohou svědčit také o jiných onemocněních – pokud u sebe pozorujete tyto příznaky, poraďte se s lékařem.

Diagnostika

Diagnostika zvětšení prostaty, tedy předstojné žlázy, se provádí dle standardů stanovených mezinárodním výborem působícím pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO).

Vyšetření by mělo zahrnovat:

Léčba

Léčba zvětšené prostaty závisí na stádiu změn:
  1. V případě mužů, u nichž bylo zjištěno mírné zvětšení, avšak bez žádných příznaků nemoci, se doporučuje tzv. pečlivé sledování – watchful waiting. Je to označení široce chápané prevence spojené se sledováním chování žlázy. Jednou ročně se tedy provádějí vyšetření, je nutno upravit stravu a dodržovat jiné pokyny lékaře.
  2. Pokud mírné zvětšení prostaty vede k potížím s močovým ústrojím, je třeba zvážit farmakologickou léčbu. Tato léčba je účinná zvláště v počáteční fázi onemocnění, kdy jsou potíže poměrně mírné.
  3. Podrobnosti k léčbě tohoto typu vám vysvětlí ošetřující lékař. U zhruba 10% případů zvětšení prostaty se doporučuje chirurgický zákrok spočívající v odstranění překážky, vzniklé v důsledku zvětšení prostaty.

Je dobré vědět, že mírné zvětšení prostaty není zhoubný nádor, avšak podceňování příznaků a nezahájení léčby může vést k rakoviny prostaty.

Co pro sebe můžete udělat?

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů. Rozumím