Těhotenství a mateřství

Těhotenství a mateřství je krásné, ale kromě svých jasných pozitiv mají i stinné stránky. Inkontinence může být jednou z nich – dotýká se až 30 % žen v těhotenství.

Proč se inkontinence objevuje v těhotenství?

V těhotenství dochází k častějšímu močení a zároveň se zvyšuje i 24hodinový objem moči. V prvním a druhém trimestru se zvyšuje množství moči při jednom močení, kdežto v posledním trimestru se toto množství snižuje, přitom je ale na toaletu potřeba chodit výrazně častěji. Postupně se zmenšuje objem močového měchýře, na který tlačí děloha, a zvyšuje se množství moči zůstávající v močovodech. Navíc u 2/3 žen se koncem těhotenství objevuje potřeba močit v noci. Únik moči v těhotenství má převážně povahu tzv. stresové inkontinence, která se objevuje ve třetím trimestru, kdy je děloha největší. Nejčastěji se jedná o únik několika kapek moči, kterých si ani nepovšimneme, měníme-li slipové vložky často, může se však jednat i o závažnější problém. Obrovské hormonální změny, které probíhají v ženském organismu v době těhotenství a v šestinedělí, představují pro celý organismus značnou zátěž.

Rostoucí dítě roztahuje stěny dělohy, která Těhotenství je také obdobím, kdy je žena kvůli změnám ve sliznici močových a pohlavních orgánů náchylnější k infekcím – jak vaginálním, tak k infekcím močového ústrojí, které mohou způsobovat nepohodlí při močení a častější úniky moči.

Praktické rady pro budoucí maminky
 • ani v případě inkontinence neomezujte příjem tekutin,
 • jděte na toaletu hned, jak začnete cítit potřebu močit – za chvíli už může být pozdě,
 • pokud se již při pocitu nutkání močit objevuje únik moči, choďte na toaletu každých 30–40 minut, i když necítíte potřebu,
 • zvlášť pečlivě dodržujte intimní hygienu – noste prodyšné prádlo z přírodních materiálů, používejte prostředky pro intimní hygienu a vhodné absorpční pomůcky určené pro inkontinenci,
 • vyhýbejte se močopudným jídlům a nápojům,
 • předcházejte zácpě,
 • neoddalujte močení – může to mít za následek únik moči, když Vás dítě kopne do močového měchýře,
 • koncem těhotenství dávejte pozor, zda to, co považujete za únik moči, není vytékání plodové vody,
 • začněte cvičit svaly pánevního dna.

Co se děje po porodu?

Po porodu se ženský organismus několik týdnů vrací do stavu před těhotenstvím. Hormonální výkyvy a oslabení nebo poškození svalů pánve mohou být stále příčinou úniků moči, které by však postupně měly ustupovat a po určité době zcela vymizet.

Projevy inkontinence ustupují převážně v průběhu 3 měsíců od porodu, o něco později u žen rodících opakovaně a u těch, které porodily děti o hmotnosti přes 4 kg. V případě, pokud únik moči nevymizí do 6 měsíců po porodu, kdy by se svalové napětí již mělo vrátit do normy, je vhodné se obrátit na gynekologa nebo urologa. Lékař pomůže zvolit vhodný způsob, jak tento problém řešit.

Každé další těhotenství a porod oslabuje svaly pánevního dna a způsobuje, že je návrat do formy stále obtížnější, není to však nemožné. Provádějí-li se Kegelový cviky systematicky již v těhotenství a v šestinedělí, ovlivňují pozitivně stav svalstva hráze, pánevního dna a urogenitální přepážky a zároveň zlepšují účinnost systému uzavírání močové trubice.

Praktické rady pro novopečené maminky
 • dopřejte si čas na návrat do formy – Vaše tělo se nakonec vzpamatuje a inkontinence vymizí,
 • pokračujte s Kegelovými cviky – můžete je provádět kdykoliv,
 • i při péči o dítě, při péči o dítě nezapomínejte na sebe – navštivte gynekologa, a pokud trpíte únikem moči, požádejte jej o radu,
 • hodně pijte, obzvláště pokud kojíte,
 • zvláštní pozornost věnujte intimní hygieně – často si měňte vložku, noste prodyšné prádlo z přírodních materiálů, často myjte intimní partie,
 • neoddalujte močení s výmluvou, že nemáte čas jít na záchod – zadržování moči může mít vážné následky včetně zánětu močového měchýře.

Podívejte se, proč je vhodné používat inkontinenční vložky Seni Lady

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů.
Rozumím