Opruzeniny a proleženiny

Stálý kontakt pokožky s močí, zvýšená teplota uvnitř pleny a dlouhodobé setrvávání ve stejné poloze mohou rychle vést ke vzniku podráždění.

Příznaky podráždění

pálení
svědění
štípání
pocit stažené pokožky
zarudnutí
olupování

U osob s omezenou mobilitou, upoutaných na lůžko, obzvláště v případě používání plen, by měla být pokožka stále sledována, jelikož její podráždění může vést k nebezpečným změnám – opruzeninám a proleženinám.

Opruzenina
Proleženina

Nepříjemný důsledek dlouhodobého kontaktu kožních řas nebo otěru pokožky o umělé materiály. Zvýšená teplota, vlhkost (moč, pot) a špatný přístup vzduchu urychlují vznik opruzenin.

Poškození pokožky, jemuž předchází zarudnutí, vzniká v důsledku dlouhodobého tlaku a nedostatečného prokrvení kožní tkáně. Může postihnout všechny vrstvy kůže – od pokožky až po podkožní tkáň, v posledním stádiu může dojít až ke kosti.

Na co je třeba pamatovat?

Prevence proleženin je nesmírně důležitá u všech, kdo používají absorpční inkontinenční pomůcky, především však u imobilních osob. Základem zde je stálé sledování stavu pokožky a její odpovídající ošetřování.

Více informací o prevenci proleženin najdete zde.

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů. Rozumím