Komfortní péče

Péči o nemocného, zvláště pokud je imobilní, Vás stojí mnoho energie. Proto je nutné si uspořádat prostor a zorganizovat každodenní činnosti kolem nemocného takovým způsobem, aby byly v maximální možné míře odstraněny možné překážky, riziko úrazu páteře, svalů apod. Pokud si usnadníte práci a budete šetřit síly, svůj čas využijete efektivněji.

Několik rad, jak zajistit sobě i nemocnému komfortní péči

  • Pokud je člověk, o nějž pečujete, částečně samostatný, zajistěte mu snadný přístup do koupelny nebo umístěte u postele toaletní židli. Pokud je nemocný upoutaný na lůžko, snažte se mít volný přístup k jeho posteli. V závislosti na tom, zda nemocný používá pleny, nebo mísu/bažanta/cévkování – mějte všechny potřebné věci na snadno dostupném místě.
  • K péči o pokožku nemocného používejte speciální prostředky, které udrží pokožku v dobré formě, zamezí jejímu nadměrnému vysušení, ochrání ji před podrážděním a podpoří prevenci proleženin. Pokud se budete správně starat o pokožku nemocného, předejdete možným kožním problémům, které se obtížně léčí, obzvláště u imobilních osob. Navíc zajistíte nemocnému pohodlí a každodenní pocit čistoty, což značně zlepšuje náladu.
  • Používejte kosmetické přípravky, které se neoplachují – například pěnu nebo mycí krém 3 v 1 Seni Care. Díky nim můžete rychle a účinně očistit pokožku bez rizika namočení postele nemocného.
  • Každodenní hygienu usnadňuje používání hygienických pomůcek na jedno použití – žínek, utěrek a podobně. Jsou šetrné k pokožky, usnadňují nanášení ošetřujících přípravků a po použití je stačí vyhodit do koše.
  • Při podávání jídla používejte hygienické bryndáky na jedno použití, které nejen chrání oděv před ušpiněním, ale po skončení jídla mohou posloužit jako ubrousek k otření úst.
  • Pomáháte-li nemocnému změnit polohu nebo přenášíte-li jej, dodržujte zásady bezpečného přemísťování nemocného – předejdete tím úrazům nemocného a ochráníte svá záda.
  • Pokud máte tu možnost, investujte do specializovaného vybavení nebo využijte půjčovny, které obvykle fungují při obchodech se zdravotnickými potřebami. Takovéto vybavení zahrnuje mezi jinými protiskluzové rohože, usnadňující přemísťování nemocného na lůžku, toaletní židle, berle, invalidní vozíky, chodítka, zvedáky, nemocniční postele apod.
  • Pokud nemocný tráví většina času v posteli, sežeňte mu antidekubitní matraci, která pomáhá předcházet vzniku proleženin.
  • Používejte měkké lůžkoviny a oděvy z přírodních materiálů – zamezíte podráždění pokožky u nemocného, které by mohlo přejít v bolestivý zánět pokožky nebo u imobilních osob přispět ke vzniku proleženin. Přírodní materiály zamezuje také přehřátí, nemocný se díky tomu méně potí a díky tomu se cítí lépe.

Zjistěte více o ošetřujících přípravcích Seni Care a o výrobcích na jedno použití usnadňujících péči o nemocného.

Více o tom, jak si usnadnit péči o blízkou osobu, najdete v sekci Praktické rady.

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů.
Rozumím