Pečujte o sebe

Onemocní-li nám blízký člověk – dítě, rodič nebo jiný člen rodiny – mění se mnoho aspektů života všech, kterých se to týká. Nemocný člověk potřebuje péči a rodina tak čelí výzvě vyžadující vynaložení velkého množství energie, psychických i fyzických sil, a často také značných prostředků z domácího rozpočtu.

V centru zájmu je nemocný, jehož stav se nezřídka s časem zhoršuje nebo u nějž je potřeba dlouho čekat na výsledky rehabilitace. Je samozřejmé, že nemocný trpí – fyzickou bolestí, vědomím svého onemocnění, bezmocí, emocionálními dilematy. Je však třeba si uvědomit, že to, co se děje s nemocným, má vliv i na ostatní, obzvláště na ty, kdo o něj přímo pečují.

Vliv nemoci jednoho z členů rodiny na jeho blízké je viditelný ve dvou aspektech:

Aby člověk v sobě našel síly, aby obětavě a s pozitivním přístupem pečoval o nemocného, nesmí zapomínat na sebe. Je třeba vnímat sebe, tedy pečujícího, jako protipól nemocného – starat se o své zdraví a psychické síly. V opačném případě se můžete ocitnout v situaci, kdy chybějící motivace, víra ve smysl péče, sílící únava a potíže se zvládáním emocí nemocného způsobí, že se péče o blízkou osobu stane břemenem nad vaše síly.

Jak zvládat emoce a najít pozitiva v péči o nemocného? – zjistíte v sekci Zdravé emoce. O tom, jak si usnadnit organizaci péče o nemocného, čtete zde.

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o zásadách používání souborů. Rozumím